The 2017 OnStage Theatre Awards - CT/NY Region

The 2017 OnStage Theatre Awards - CT/NY Region

We're are pleased to announce this year's winners of the OnStage Theatre Awards for the CT/NY Region!

This year we had 57,264 votes, a new record high! Once again, your votes were counted as a percentage combined with the votes of the OnStage Critics to select the winner. 

Thank you again for all the incredible work you have done over the past year. 

Outstanding Equity Production

  • 'The Comedy of Errors' - Hartford Stage        
  • 'Jesus Christ Superstar' - Seven Angels Theatre     
  • 'King Lear' - Connecticut Repertory Theatre      
  • 'Next to Normal' - TheatreWorks (Hartford)       
  • 'Thoroughly Modern Millie' - Goodspeed Musicals        
  • 'The Most Beautiful Room in New York' - Long Wharf Theatre       
  • 'The Invisible Hand' - Westport Country Playhouse

Winner: 'Next to Normal' - TheatreWorks (Hartford)  

Outstanding High School Production

  • 'Fiddler on the Roof' - Amity High School       
  • 'Evita' - Newtown High School        
  • 'Seussical: The Musical' - Trumbull High School    
  • 'Little Shop of Horrors' - Waterbury Arts Magnet School  
  • 'The Addams Family' - Pomperaug High School      
  • 'All My Sons' - St. Luke's School    
  • 'The Laramie Project' - Greens Farms Academy      
  • 'The Elephant Man' - Holy Cross High School

Winner: 'Seussical: The Musical' - Trumbull High School  

Outstanding Costume Design

  • Renee C. Purdy and Aurora Montenero for 'Seussical: The Musical' - Warner Stage Company  
  • Suzanne Potoma for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse    
  • Mary Kulcsar for 'Camping with Henry and Tom' - Westport Community Theatre  
  • Molly Farrell-Savage for 'Cat on a Hot Tin Roof' - The Brookfield Theatre for the Arts  
  • Matt Dettmer and Renee C. Purdy for 'Follies' - Warner Stage Company  
  • Moonyean Field for 'Titanic' - Broad Brook Opera House   
  • Carol Koumbaros for 'Hairspray' - Landmark Community Theatre

Winner: Suzanne Potoma for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse

Outstanding Sound Design

  • Chris LaPlante for The Who's Tommy' - Warner Stage Company     
  • Lou Okell for 'Bent' - The Brookfield Theatre for the Arts      
  • Joe McCann for 'First Date - Goshen Players       
  • Scott Tunkel for 'The Marvelous Wonderettes' - Yorktown Stage

Winner: Chris LaPlante for The Who's Tommy' - Warner Stage Company

Outstanding Set Design

  • Dave Boscarino and Dan Checovetes for 'First Date' - Goshen Players      
  • Stephen C. Houk for 'Evil Dead: The Musical' - Warner Stage Company       
  • Kevin Sosbe for 'Animal Farm' - Theatreworks New Milford 
  • Alexander Kulcsar for 'Cat on a Hot Tin Roof' - The Brookfield Theatre for the Arts  
  • Bill Mentz for 'A Lesson Before Dying' - Elmwood Playhouse
  • Sharon Fitzhenry and Francisco Aguas for 'Titanic' - Broad Brook Opera House

Winner: Stephen C. Houk for 'Evil Dead: The Musical' - Warner Stage Company

Outstanding Lighting Design

  • Mike Gnazzo for 'Dr. Jekyll & Mr. Hyde' - Elmwood Playhouse    
  • LBC Lighting for 'The Who's Tommy' - Warner Stage Company     
  • Rob Primorac for 'Gypsy' - Two Planks Theatre Company  
  • Scott Wyshynski, Richard Pettibone for 'Private Lives' - Theatreworks New Milford   
  • Jonathan Curns for 'Bent' at The Brookfield Theatre for the Arts      
  • Joe Burck for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group     
  • Leif Smith for 'Animal Farm' - TheatreWorks New Milford

Winner: Mike Gnazzo for 'Dr. Jekyll & Mr. Hyde' - Elmwood Playhouse

Outstanding Choreography

  • Kris McMurray for 'Life Could Be a Dream' - Connecticut Cabaret Theatre      
  • Foster Evans Reese for 'Dreamgirls' - Landmark Community Theatre       
  • Steven Dougherty for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse       
  • Tessa Grunwald for 'Cabaret' - Castle Craig Players      
  • Donna Bonasera for 'Follies' - Warner Stage Company  
  • Josue Jasmin for 'Sister Act' - Irvington Clocktower Players   
  • Judy Abbatiello for 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop

Winner: Foster Evans Reese for 'Dreamgirls' - Landmark Community Theatre

Outstanding Cast in a Play

  • 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre   
  • 'Doubt: A Parable' - Westport Community Theatre   
  • 'Bent' - The Brookfield Theatre for the Arts    
  • 'Rumors' - Ridgefield Theatre Barn       
  • 'Exit The Body' - Town Players of Newtown     
  • 'Fox in the Fairway' - Eastbound Theatre     
  • 'Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company       
  • 'Our Town' - Armonk Players        
  • 'The Memory Of' - The Lipstick Project     
  • 'Born Yesterday' - The Town Players of New Canaan   
  • 'Farragut North' - Ridgefield Theater Barn

Winner: Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company

Outstanding Ensemble in a Musical

  • 'Sister Act' - Irvington Clocktower Players       
  • 'The Who's Tommy' - Warner Stage Company       
  • 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop    
  • 'Life Could Be A Dream' - Connecticut Cabaret Theatre      
  • 'bare: a pop opera' - The Brookfield Theatre for the Arts        
  • 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse     
  • 'Hairspray' - Landmark Community Theatre    
  • 'Titanic' - Broad Brook Opera House      
  • 'Baby' - Darien Arts Center      
  • '[title of show]' - Theatreworks New Milford  
  • 'Cabaret'- Castle Craig Players

Winner: 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop  

Outstanding Director of a Musical

  • Nick Sala for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group
  • Sharon A. Wilcox for 'The Who's Tommy' - Warner Stage Company   
  • Dan Checovetes for 'First Date' - Goshen Players 
  • Ian Galligan for 'Cabaret' - Castle Craig Players       
  • Marissa Follo Perry for 'Hairspray' - Landmark Community Theatre        
  • Skip Ploss for 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop  
  • Carin Zakes for 'Baby' - Darien Arts Center 
  • Alan Demovsky for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse    
  • Michael Mirra for 'Oliver!' - Little Radical Theatrics

Winner: Alan Demovsky for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse

Outstanding Music Direction

  • Chris Bankey - 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse     
  • Stephen Ferri for 'The Marvelous Wonderettes' - Yorktown Stage       
  • Dan Ringuette for 'The Who's Tommy' - Warner Stage Company     
  • Willard C. Minton for ‘Follies’ - Warner Stage Company    
  • John Dressel - 'Hairspray' - Landmark Community Theatre       
  • Heather Edwards for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group    
  • Bill Martin for 'Titanic' - Broad Brook Opera House   
  • Barb Spreare for 'How to Succeed in Business Without Really Trying'- Wilton Playshop

Winner: Heather Edwards for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group

Outstanding Direction of a Play

  • Scott Brill for 'Rumors' - Ridgefield Theatre Barn 
  • Will Jeffries for 'Bent' - The Brookfield Theatre for the Arts    
  • Michael Mele for 'Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company    
  • Christine Ditota - 'Our Town' - Armonk Players   
  • Lucia Dressel for 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre    
  • Gene Golaszewski for 'Exit the Body' - Town Players of Newtown  
  • Alicia Dempster for Peter & the Starcatcher - Theatreworks New Milford        
  • Frank Petrilli for 'Born Yesterday' - Town Players New Canaan

Winner: Lucia Dressel for 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre  

Outstanding Actor in a Featured Role in a Play

  • Joe Russo for 'Bent' - The Brookfield Theatre for the Arts     
  • Johnny Revicki for 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre  
  • Matt Austin for Peter & the Starcatcher - Theatreworks New Milford    
  • Duane Lanham for 'Rumors' - Ridgefield Theatre Barn     
  • Joe Zumbo for 'Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company   
  • Phil Lorenzo for 'Born Yesterday' - Town Players of New Canaan      
  • Ron Malyszka for 'Exit the Body' - Town Players of Newtown     
  • Ian C Smith for ‘Dog Sees God’ - Vagabond Theatre Company

Winner: Joe Russo for 'Bent' - The Brookfield Theatre for the Arts  

Outstanding Actress in a Featured Role in a Play

  • Kimberly Marcus for 'Exit the Body' - Town Players of Newtown  
  • Justine Wiesinger for ‘The Last Days of Judas Iscariot’ - Vagabond Theatre Company  
  • Abbey Lynch for 'Peter & the Starcatcher' - Theatreworks New Milford      
  • Dianna Waller for 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre 
  • Monica O’Brien for 'Cat on a Hot Tin Roof' - The Brookfield Theatre for the Arts
  • Suzanne Powers for 'The 39 Steps' - Ridgefield Theatre Barn       
  • Kristin Gagliardi for 'Doubt: A Parable' - Westport Community Theatre    
  • Katelyn Ferrari for 'Moon Over the Brewery' - Westport Community Theatre

Winner: Kristin Gagliardi for 'Doubt: A Parable' - Westport Community Theatre

Outstanding Actor in a Featured Role in a Musical

  • Moses Beckett for 'Hairspray - Hairspray Landmark     
  • Joe Guttadauro for 'First Date' - Goshen Players    
  • Dale O'Dell for 'Beauty and the Beast' - Irvington Clocktower Players      
  • Bretten Popiel for 'Oliver!' - Little Radical Theatrics  
  • Tim Reilly for 'Titanic' - Broad Brook Opera House      
  • Damon Quattrocchi for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse       
  • Chris Gilbert for 'Follies' - Warner Stage Company   
  • Quincy Jackson for 'Hairspray' - Local Celebrity Theatre

Winner: Dale O'Dell for 'Beauty and the Beast' - Irvington Clocktower Players

Outstanding Actress in a Featured Role in a Musical

  • Mika Nishida for 'Sister Act' - Irvington Clocktower Players
  • Alexa Campagna for 'Seussical: The Musical' - Warner Stage Company   
  • Jessica Rahrig for Hairspray' - Landmark Community Theatre
  • Bryelle Burgus for 'Dogfight' - Trinity Players   
  • Lisa Dahlstrom for 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop  
  • Alison Miller for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse   
  • Victoria Madden for 'bare: a pop opera' - Brookfield Theatre for the Arts      
  • Elyse Jasensky for 'Follies' - Warner Stage Company       
  • Tara Kennedy for 'Titanic' - Broad Brook Opera House   
  • Chelsea Dacey for 'Cabaret' - Castle Craig Players

Winner: Jessica Rahrig for Hairspray' - Landmark Community Theatre

Outstanding Actor in a Leading Role in a Play

  • James Wilding for 'Cat on a Hot Tin Roof' - Brookfield Theatre for the Arts     
  • Jeff Pliskin for 'Moon Over the Brewery' - Westport Community Theatre       
  • Terrence Riggins for 'The Mountaintop' - Collective Consciousness Theatre   
  • Vic Terenzio for 'Born Yesterday' - Town Players of New Canaan     
  • Hasan Gray for 'A Lesson Before Dying' - Elmwood Playhouse     
  • Ryan Shea for 'Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company   
  • Peter Lerman for 'Speed the Plow' - Brookfield Theatre for the Arts    
  • Jonathan Jacobson for 'Private Lives' - Theatreworks New Milford     
  • Jack Tynan for "Farragut North" - Ridgefield Theater Barn    

Winner: Jack Tynan for "Farragut North" - Ridgefield Theater Barn  

Outstanding Actress in a Leading Role in a Play

  • Anna Fagan Murphy for 'Cat on a Hot Tin Roof' - Brookfield Theatre for the Arts  
  • Randye Kaye for 'Lost in Yonkers' - Two Planks Theatre Company    
  • Vicki Sosbe for 'Private Lives' - Theatreworks New Milford      
  • Deborah Burke - 'Exit The Body' - Town Players of Newtown      
  • Dana DiCerto for 'Born Yesterday' - Town Players of New Canaan     
  • Lexi White for 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre   
  • Malia Imani West for 'The Mountaintop' - Collective Consciousness Theatre   
  • Elizabeth Scotson for 'An American Daughter' - Elmwood Playhouse       
  • Jessie Gilbert for 'Moon Over the Brewery' - Westport Community Theatre  
  • Lynnette Victoria for ‘The Last Days of Judas Iscariot’ - Vagabond Theatre Company

Winner: Dana DiCerto for 'Born Yesterday' - Town Players of New Canaan

Outstanding Actor in a Leading Role in a Musical

  • Rob Girardin for 'First Date' - Goshen Players  
  • John Palacio for 'Oliver!' - Little Radical Theatrics      
  • Ed Bassett for 'A Man of No Importance' - Phoenix Stage Company 
  • Tyler Reid von Oy for 'Beauty and the Beast' - Warner Stage Company 
  • John Hartigan for 'Hairspray' - Local Celebrity Theatre  
  • William Sandercox for 'bare: a pop opera' - Brookfield Theatre for the Arts    
  • Jackson Gallati for 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop  
  • Larry Gabbard for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse    
  • John Ade for 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse    
  • Brian Alvarado for 'Sweeney Todd'- City Island Theater Group

Winner: Jackson Gallati for 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop

Outstanding Actress in a Leading Role in a Musical

  • Juliette Koch for 'Follies' - Warner Stage Company  
  • Laura Donaldson for Beauty and the Beast - Irvington Clocktower Players
  • Katie McAllister for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group     
  • Jillian Caillouette for 'The Fantasticks' - Connecticut Cabaret Theatre   
  • Nikki Scamuffo for 'How to Succeed in Business Without Really Trying - Wilton Playshop   
  • Rene O'Neill for' Sister Act' - Irvington Clocktower Players     
  • Caelie Flanagan for 'My Fair Lady' - Broad Brook Opera House   
  • CJ Barber for 'Hairspray' - Landmark Community Theatre   
  • Emily Diedrich for 'First Date' - Goshen Players      
  • Ruth Kenote for 'Oliver!' - Little Radical Theatrics

Winner: Katie McAllister for 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group

Outstanding Play

  • Born Yesterday' - Town Players of New Canaan  
  • 'Bent' - Brookfield Theatre for the Arts      
  • 'The Diary of Anne Frank' - Landmark Community Theatre   
  • 'Moon Over the Brewery' - Westport Community Theatre   
  • 'Our Town' - Armonk Players  
  • 'A Lesson Before Dying' - Elmwood Playhouse  
  • 'The Mountaintop' - Collective Consciousness Theatre   
  • 'Rumors' - Ridgefield Theatre Barn       
  • 'Exit the Body' - Town Players of Newtown      
  • 'Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead' - Vagabond Theatre Company

Winner: 'Bent' - Brookfield Theatre for the Arts

Outstanding Musical

  • 'bare: a pop opera' - Brookfield Theatre for the Arts      
  • 'Follies' - Warner Stage Company     
  • 'Beauty and the Beast' - Irvington Clocktower Players     
  • 'Hairspray' - Landmark Community Theatre     
  • '[title of show]' - TheatreWorks New Milford  
  • 'First Date' - Goshen Players    
  • 'Sweeney Todd' - City Island Theater Group      
  • 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop     
  • 'Titanic' - Broad Brook Opera House   
  • 'La Cage aux Folles' - Elmwood Playhouse   
  • Oliver! - Little Radical Theatrics

Winner: 'How to Succeed in Business Without Really Trying' - Wilton Playshop

Outstanding Overall Season

  • Elmwood Play 31.63%    
  • Brookfield Theatre for the Arts     
  • Westport Community Theatre    
  • Ridgefield Theatre Barn       
  • Theatreworks New Milford    
  • Warner Stage Company      
  • Landmark Community Theatre  
  • Irvington Clocktower Players      
  • Wilton Playshop      
  • Vagabond Theater Company

Winner: Landmark Community Theatre  

~~~~~

Thank you everyone for all your incredible work. The awards certificates will be mailed to the theatres within the next few weeks. 

The 2017 OnStage Theatre Awards - MA/NH Region

The 2017 OnStage Theatre Awards - MA/NH Region

The 2016 OnStage Critics Awards - Winners - Connecticut & New York

The 2016 OnStage Critics Awards - Winners - Connecticut & New York